От "Реал" на "Реал"

От

В събота ще се знае кой ще бъде най-силният клуб в Европа, спечелвайки финала на UEFA Champions League, "Ювентус" и "Реал".

В същото време, като аперитив преди големия празник на "Съветски спорт" предлага на своите читатели да припомнят на петте най-интересните мачове за правото да се насладите на Европейската купа.

1956. "Реал" - "Реймс" 4: 3

Това е първият в историята на финалите на Европейски първенства - битката за правото на първия опит за титлата от най-силните футболни отбори в Европа, а може би и на цялата планета. Жребият участваха 16 клуба. Не всички от тях са шампиони на страната си. Но в Шампионската финали - Франция и Испания, "Реймс" и "Реал".

Като част от Клуба на Мадрид блестеше Алфредо ди Стефано и испанците бяха считани фаворитите. Но за французите беше на стадиона - на финала се проведе в Париж. В момент, когато и спортен туризъм, не е толкова често, колкото е днес, това означаваше, че "Реймс" изигра почти у дома.

Френски и започна делово - роди Мишел Leblond вече в шестия минута. До десетата минута "Reims" спечели с резултат 2: 0 - вкара от Жан Temple. След 14 минути игра на "Реал" усилията на Ди Стефано успя да стопи разликата - 1: 2, а до края на половин час и не еквалайзер - отбелязани от Ектор Риал. Но след почивката, в 62-та минута на мача "Реймс" отново доведоха - Мишел Идалго вкара - 3: 2. Само на пет минути Резултатът отново е бил равен - Markitos. За първи път в мача "Реал" излезе напред в 79-ата минута, когато целта за втори път в мача отбеляза риал. Така срещата и завърши с 4: 3.

1962. "Бенфика" - "Реал" 5: 3

След победата над "Reims" "Реал" надделя в Европа в продължение на пет дълги години. Той е считан за един от най-добрите финалите, в които футболните крале унижавани неизвестни "Айнтрахт", но имахме трудности да се обадите на играта само с една цел - интересно.

Много по-забавно да се гледа като най-силният определят двамата най-добрите отбори в Европа: клуб най озаглавена на континента "истински" и текущата Победителят на Купата на Шампионската "Бенфика", година по-рано, за да победи "Барселона" на финала. В Мадрид, а след това играх целия разсейването на звездите: Ferents Pushkash, Алфредо ди Стефано, Франсиско Хенто ... В "Бенфика", като цяло, е имало само една звезда - Еузебио. Той реши изхода от мача.

Но в 23-ата минута, португалците вече са загубили с 0: 2. "Реал" почти се празнува победата си благодарение на два гола на Пушкаш. Но след няколко 11-та минута резултатът отново бе равен - за "Бенфика" с участието на Zhoze Agash и Domisianu Kavem. Други четири минути - и Пушкаш отново извежда "Реал" напред. Така завърши първото полувреме. Вторият започна с атаките "Бенфика". Още в 51-ата минута чрез Марио Калхун отново изравни. Еузебио време дойде в 63-ата минута, когато той вкара първия гол - удар на 11 метра. Спечелването на точка сложи легендарния португалците в 68-ата минута, но този път се отличава от играта.

Следваща бесен финал трябваше да чакат дълги 37 години. Това не означава, че в Купата и Шампионската лига бе интересни игри. Това беше интригуващи мачове, както и срещи с много дузпа и опозиционни отбори от Източна и Западна Европа. Но винаги остава в мачовете с памет игра в началото на турнира.

Забравете ги накара да се бори ", Манчестър Юнайтед", водена от Aleksom Fergyusonom и "Бавария", треньор Отмар Хицфелд. Отборите играят отлични футболисти, по това време, обаче, едва ли може да се нарече най-добрите на планетата. Но те дадоха на света игра, която се помни и до днес.

"Бавария" е довело в шестата минута - Марио Баслер вкара. В останалата част на редовното време, "Манчестър Юнайтед" е почти нищо не може да направи с дисциплиниран противник. Съвпадение тъжно рисуване, за да спечели най-малко германци и в опасност от превръща в един от най-скучния в историята. Дори игри останалите нулевото се оказаха по-интересни, благодарение на кръстовището под формата на санкция.

Спасението дойде в продълженията. На първо място, в първата минута на добавеното вкара заместител Шерингам. Когато сте готови на допълнителното време, портата Оливер Кан отлетя втория гол - отбеляза още един запасен "Манчестър Юнайтед" Оле Гунар Sulsher. В финала на това никога не се е случвало преди - два гола в добавеното време, след като се обърна всичко с главата надолу!

Преди мача, фаворит е клубът на "Милан". Като част от италианците играе бъдещ носител на "Златната топка" Андрий Шевченко, Аржентина нападател Ернан Креспо, dorogushchy и блестящ Кака, не стареене Klarens Zeedorf, упорити Дженаро Гатузо, вечно млад Паоло Малдини, отлежала Андреа Пирло ... Това беше отбор, в който Руй Koshta с Алесандро Костакурта останаха. Те съпротива на английския клуб една звезда - Стивън Джерард.

Изглежда, че очакванията са изпълнени с интерес, а финалът ще бъде може би най-опустошителното в историята - да се прекъсне "Милан" спечели с резултат 3: 0. "Ливърпул" не може да се противопостави на звездна противник. Не е ясно как всичко Ливърпул достигна до финала. Всичко се промени след почивката. Не е известно, че в съблекалнята с отбора направи Рафа Бенитес ... Или може би той не е направил нищо, и тежък дума каза Джерард ...

Но на терена през второто полувреме, че е различен "Ливърпул". Три топки англичани са били в състояние да играе само на шест минути - от 54-ти до 60-ти, като че ли никога не е съществувал. За първи път в крайната победа в Шампионската лига обратно три цели! Играта продължи с допълнително време, а след това в поредица от 11-метрови удари. В лотарията футбол е по-силна от "Ливърпул". Последно наказание не може да се реализира Андрий Шевченко.

Петият мач в нашия списък едва ли може да се нарече най-вълнуващите в историята на Шампионската лига - тези срещи бяха малко. Но за нас, българските футболни фенове, тази игра е специално. За първи път в историята на финала на Шампионската лига се проведе в Източна Европа - в Москва - на стадион "Лужники". Помежду си игра два английски отбори, "Манчестър Юнайтед" и "Челси".

Първи открит от "червените дяволи" - в 26-та минута вкара следващия носител на "Златната топка" Кристиано Роналдо. Но "Челси", се счита за да съответства малък аутсайдер, е в състояние да изравни резултата - гол в съблекалнята в 45-та минута, отбелязан от Франк Лампард. Така завърши първото полувреме.

Втората половина, както и две къси половина добавена време, целите не са довели - така че отборът играе твърде предпазливо. Всички наскоро реши дузпи. Това беше едно от най-дълго серия в историята на Шампионската лига.

Роналдо първо да трепна, не отбеляза трета стачка. Струваше ми се, че пропускате най-добрият играч в света и ще остане така, само когато последната, решителна удар, капитанът не се отбележи, "Челси" Джон Тери. Решаващият гол за "MJ" отбеляза Райън Гигс. Но победителят не се разкрива пробождане си и да се измъкне Никола Анелка.