Летни олимпийски спорт футбол - дали футбола е част от летните олимпийски игри през - спорт

За домакин на Олимпийски турнири по футбол ръководството на Международната федерация по футбол (ФИФА), която беше организирана през 1904. Футболни мачове два Летни олимпийски игри (Париж и Сейнт Луис), организацията счита, не официално, но само на изложението, тъй като те не са участвали национални отбори и независими клубни отбори. Ето защо за обратно броене футболен турнир на Летните игри ФИФА на води от Олимпийските игри за трети пореден номер, който се проведе през 1908 г. в Лондон.

Английският и стана първият олимпийски шампион в този спорт, който е най-силният в турнира на осемте отбора. Прави впечатление, че във Франция на турнира бе представена от два отбора - това беше единственият прецедент в историята. Британските отбори по футбол, заедно с унгарската са все още най-успешният олимпийски отбор - те имат три пъти спечели златен медал. Докато бразилците, вече петкратните световни шампиони в този спорт, никога не стана първата в конкурсите. Интересно е, че те не са били разрешено да получават двойни награди играчите СССР - през 1976 г. в Монреал екип съветски победи бразилците в играта за бронза с, а през 1988 г. в Сеул, като ги победи във финалния мач. СССР два пъти спечели златните медали на олимпийския турнир по футбол, както и три пъти, става бронзов медалист.

Според правилата на ФИФА, играчите на олимпийските отбори се налагат ограничения във възрастта - всички от тях, с изключение само на три играчите трябва да бъде не по-стари от 23 години. Ето защо, на олимпийските турнири не събират най-добрите играчи и се считат за по-малко престижен турнир от световни и европейски първенства.

Олимпийски летни спортове: футбол